Web
Analytics Made Easy - StatCounter

Co s firmou, až přijde čas odpočívat? Díky svěřenskému fondu zůstane v rodině

Několik desetiletí budujete firmu, která je nedílnou součástí Vašeho života. Do začátku Vám možná pomohli rodiče nebo jste ji vybudovali od základů úplně sami. Možná dokonce nese Vaše jméno.

Blíží se ale důchodový věk a chcete se pomalu stáhnout do ústraní k zaslouženému odpočinku. Nebo možná začínáte myslet i na vzdálenější budoucnost, až tady jednou nebudete. Nejistota, co se stane s firmou, není zrovna příjemný pocit. Pro mnoho podnikatelů jsou řešením této situace svěřenské fondy.

Hlavně, aby firma zůstala v rodině….a aby se nehádali!

V době prvorepublikové rodinné podnikání v Čechách kvetlo. Nástup komunistického režimu pro něj ale znamenal utrum, a proto je dnes řešení nástupnictví poněkud neznámým tématem. Více než třicet let od pádu režimu však nadešel i u nás čas, kdy generace odvážných porevolučních podnikatelů stárne a řeší předání firmy mladším.

Nemusíte být hned ropný magnát s rančem v americkém Dallasu, aby se Vás týkala problematika řešení nástupnictví. Stejně jako ve slavném americkém televizním seriálu je ale i pro Vás na prvním místě rodina. Nechcete, aby v ní jednou docházelo kvůli předání žezla rodinné firmy k rozporům. Pokud se však nepostaráte s předstihem o to, kdo bude firmu vést a komu z ní poplynou zisky, můžete si být nepříjemnostmi v rodině téměř jisti.

Kontrola a vlastnictví není totéž. Mají na to Vaše děti?

V první řadě zvažte, jaká varianta řešení nástupnictví je vhodná pro Vaši firmu i rodinu. Jedna věc je, že přirozeně chcete dětem předat svůj majetek. Jsou však děti vhodní nástupci do firmy? Dcera, která se vdala do Anglie, syn, který dělá kariéru v korporátu, a nebo Váš manuálně zručný potomek, který číslům tolik neholduje, možná nejsou vhodnými adepty na místo výkonného ředitele Vaší firmy.  Naopak dítě, které ve firmě už během studií brigádničilo, má k ní vztah a skvělé nápady, jak ji dále rozvíjet, by si zřejmě tuto šanci zasloužilo.

Přesně toto jsou příklady situací, které můžete ovlivnit vložením firmy do svěřenského fondu. V tom prvním můžete roli ředitele svěřit zkušenému manažerovi, kterého jste si ve firmě vychovali. Ze zisku firmy však stále benefitují Vaše děti. V tom druhém udělíte nástupnickou roli svému vybranému potomkovi, a těm ostatním z ní opět pouze plynou zisky ve Vámi předem stanovené výši.

Firmy se nemusíte „zbavit“ hned. Řiďte ji tak dlouho, jak chcete

Když firmu vložíte do svěřenského fondu, od určitého okamžiku budou zásadní rozhodnutí záviset na svěřenském správci. Zní trochu děsivě firmu jen tak někomu svěřit? Není důvod k obavám. O tom, jak to bude, rozhodujete totiž jen Vy.

Chcete, aby svěřenský správce převzal plnou kontrolu až za 5 let, a do té doby ho jen informovat o svém jednání, aby celé fungování lépe pochopil? V pořádku. Váš syn, který chce převzít místo generálního ředitele, se teprve chystá na studia? Nevadí. Ve fondu můžete určit, že se jím stane až ve chvíli, kdy na roli bude připraven. Chcete, aby firma rostla, k čemuž bude po 10ti letech možná třeba její restrukturalizace? I o to se svěřenský správce dokáže postarat.

Ať už budou názory Vašich dětí na to, co by se s firmou mělo dále dít, jakkoliv rozdílné, svěřenský správce za ně tyto trable vyřeší. Jeho cílem totiž vždy bude prosperita firmy a tudíž ten nejvyšší možný finanční výsledek pro její majitele – Vaše děti.

Vaše firma přežije i napříč generacemi

Vede si Vaše firma opravdu dobře a věříte, že má budoucnost pro nadcházející generace? Potom by Vás mohly zajímat takzvané dynastické svěřenské fondy. Jejich prostřednictvím lze například zajistit i to, že Vaši potomci dostanou dostatečnou podporu na pohodlný život, avšak budou stále motivování k práci a rozvoji rodinné firmy tak, aby z ní prosperovala i Vaše vnoučata a pravnoučata. Konkrétní podmínky si jako zakladatelé fondu opět určíte sami, pravděpodobně za pomoci svých právníků.

Co si z toho vzít?

Svěřenský fond nejspíše nebude řešením celého problému předání rodinné firmy. Do procesu budou vstupovat i další právnické náležitosti. Svěřit firmu trustu je ale krokem, který celý proces výrazně usnadní.  Klid na duši potom získáte již ze samotné podstaty fondu. Jeho správce totiž musí s firmou nakládat a dělat veškerá rozhodnutí tak, aby byla naplněna přání, jenž při zřizování fondu určil jeho zakladatel. Vaše přání.

Rádi byste prodiskutovali řešení své situace se zkušeným odborníkem? Obraťte se na některého ze členů APRSF a zjistěte více o tom, jak Vám mohou pomoci svěřenské fondy.