Web
Analytics Made Easy - StatCounter

Pro veřejnost

Na této stránce představujeme pro veřejnost základní informace o naší Asociaci a svěřenských fondech. Pokud máte zájem o více informací, kontaktujte prosím jakéhokoliv člena APRSF.

Co je svěřenský fond?

Svěřenský fond je vlastnická struktura, která umožňuje, aby byl majetek držen jednou osobou (správcem) ve prospěch ostatních osob (obmyšlených).

Jako osoba, která svěřenský fond zakládá (zakladatel), můžete jmenovat libovolný počet obmyšlených a způsob, jakým by měl být majetek ve svěřenském fondu použit. Například může sloužit jako příjem obmyšlených, nebo být prodán a výtěžek rozdělen mezi Vaše děti až dosáhnou stanoveného věku. Svěřenský fond může být dokonce vytvořen i ve prospěch osob, které se ještě nenarodily – například Vaše budoucí vnoučata.

V tomto ohledu svěřenské fondy nabízejí velké výhody ve srovnání s tradičním dědictvím a nabízejí Vám také významný stupeň ochrany majetku

ZÍSKEJTE INFORMACE O svěřenských fondech

Je svěřenský fond pro mě?

 • Je někdo ve Vaší rodině neschopen spravovat své vlastní záležitosti kvůli nízkému věku, poruchám intelektu nebo závislostem?
 • Jste jednatel společnosti? (Pak tu existuje mnoho rizik pro Vaše rodinné jmění, pokud s Vaším podnikáním neuspějete.)
 • Hrozí Vám nebo někomu z Vaší rodiny v budoucnosti rozvod, insolvence nebo
  jakýkoliv soudní spor?
 • Máte děti z předchozího vztahu?
 • Uvažujete o svatbě? (Svěřenský fond může být alternativou k manželské smlouvě.)
 • Jste vlastníkem firmy, který se zajímá o to, kdo by měl vést vaši firmu, když už ji Vy sami nemůžete spravovat?
 • Máte rodinný podnik?
 • Chcete, aby Vaše jmění bylo použito na charitativní účely?

Pokud jste odpověděli ANO na některou z výše uvedených otázek, doporučujeme Vám vyhledat radu ohledně založení svěřenského fondu.

Potřebuji poradit

Kam se obrátit pro další informace nebo o pomoc se založením Vaše svěřenského fondu?

Mnoho právníků, notářů a dalších odborníků nabízí pomoc se založením svěřenského fondu. Vzhledem k tomu, že svěřenské fondy jsou v České republice stále ještě relativně nové, je důležité se ujistit, že osoba, s níž hodláte spolupracovat, má dostatečné znalosti a zkušenosti pro výkon této práce.

Bohužel jsme již viděli mnoho fondů, které byly vytvořeny nezkušenými poradci, kteří špatně postupovali při plnění potřeb svých klientů. Vytvoření základního konceptu svěřenského fondu je relativně snadné, ale vytvořit silný a funkční svěřenský fond jednoduché není.

Proto vždy doporučujeme využít služby některého ze členů APRSF. Naši členové jsou zkušení a znalí a mnozí z nich jsou specialisté právě jen na svěřenské fondy. Mohou Vám dát veškeré informace, které budete potřebovat a zodpovědět Vaše dotazy. Také Vám mohou pomoci se založením Vašeho svěřenského fondu. Aktuální seznam našich členů naleznete zde.

Seznam našich členů
Mám svěřenský fond, ale nejsem si jistý/jistá, zda byl založen správně.
Doporučujeme Vám kontaktovat jednoho z členů APRSF, který Vám pomůže přezkoumat stávající dokumnety a eventuelně Vám nabídne i jiný názor.
Seznam našich členů
Mám svěřenský fond, ale potřebuji pomoct s jeho administrací, účetnictvím a daněmi
Někteří z členů APRSF nabízejí tyto služby. Pro více informací se podívejte na seznam našich členů.
Seznam našich členů

Potřebuji správce pro svůj svěřenský fond

Každý svěřenský fond potřebuje alespoň jednoho správce a pro mnoho lidí je nejlepší mít dokonce dva až tři správce. Až na pár výjimek, české právo umožňuje mít správce z řad fyzických osob (nikoli společnosti)

V mnoha případech volí lidé za správce členy rodiny, přátele nebo důvěryhodné profesionální poradce. Pokud však hledáte nezávislého a zkušenného správce, obraťte se na náš seznam akreditovaných správců, který najdete níže.

Uznaní správci

Co je APRSF?

APRSF je samosprávné, dobrovolné, nepolitické a neziskové sdružení profesionálů založené za účelem podpory a rozvoje svěřenských fondů.

APRSF hraje rovněž důležitou roli při vytváření nových právních předpisů. Jsme závazným poradním orgánem v rámci legislativního procesu Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva financí ČR.

Našim členům a širší veřejnosti nabízíme;

 • informace, pomoc a odborné vedení,
 • výměnu názorů a zkušeností,
 • semináře, školeníworkshopy a konference,
 • semináře a školení.

ARPSF vydává informační brožuru, kterou si můžete stáhnout v elektronické podobě, viz. odkaz níže.

Klikněte zde pro stažení brožury